Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak zdobyć Fundusze Europejskie dla swojej firmy?

Chciałbyś rozwinąć firmę, ale nie wiesz, skąd wziąć na to pieniądze? Słyszałeś o Funduszach Europejskich, ale nie wiesz, od czego zacząć? Chciałbyś zgłosić się po dofinansowanie, ale masz obawy, że nie wypełnisz właściwie dokumentów lub nie spełnisz jakichś wymogów formalnych?

Napis po lewej stronie: Innowacje w firmie? po prawej stronie zdjęcie: mężczyzna w garniturze układa klocki

W rozwoju przedsiębiorstwa mogą pomóc pieniądze z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Najlepiej zacząć od wejścia na stronę feng.gov.pl, aby zdobyć podstawowe informacje o Funduszach Europejskich. Szczegółowych informacji udzielą konsultanci w jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Można też skorzystać z usługi Innopoint. Dzięki temu każdy zainteresowany otrzyma wszystkie potrzebne informacje, aby móc rozpocząć starania o pozyskanie dofinansowania. Zobacz, w jaki sposób beneficjenci mogą rozwijać swoje firmy dzięki środkom unijnym.

Dofinansowany z Funduszy Europejskich szybowiec Diana 2, źródło: PARP

Fot. Dofinansowany z Funduszy Europejskich szybowiec Diana 2, źródło: PARP

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 

Dzięki Funduszom Europejskim dla Nowoczesnej Gospodarki można zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstw, szczególnie dzięki projektom B+R. Projekty badawczo-rozwojowe są jednym z priorytetów w perspektywie unijnej na lata 2021-2027. Projekty B+R mogą być kompleksowe i obejmować także prace przedwdrożeniowe oraz wdrożenie innowacji. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki sfinansują wynagrodzenie personelu badawczo-rozwojowego czy zakup materiałów i środków eksploatacyjnych związanych bezpośrednio z pracami B+R. Fundusze można zainwestować też w obszar cyfryzacji i podnieść poziom wiedzy cyfrowej w przedsiębiorstwie. Środki z dofinansowania można przeznaczyć m.in. na pozyskanie wartości niematerialnych i prawnych czy na szkolenie pracowników z wykorzystania nabytych technologii cyfrowych.

Ważnym aspektem zmian jest ekologia i wsparcie projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki promują zieloną transformację, czyli projekty, które przyczyniają się do neutralności klimatycznej, zielonej transformacji i zrównoważonego rozwoju. Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki wspierają działania przedsiębiorstw dotyczące usprawnienia gospodarki odpadami, zwiększenia efektywności energetycznej, zmniejszenia zanieczyszczeń, efektywniejszej gospodarki materiałowej, ekoprojektowania czy weryfikacji technologii środowiskowych.

W ramach programu przedsiębiorcy mogą  skorzystać z dotacji, dotacji warunkowych, instrumentów kapitałowych, gwarancyjnych i mieszanych. Pieniądze na program pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Na przedsiębiorców czeka aż 37,6 mld złotych!

Rozwój i innowacyjność

Dla Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki najważniejsza jest innowacyjność firm. To podstawa rozwoju gospodarczego. Program wzmocni obszar B+R i pomoże wprowadzić nowe rozwiązania w firmie. Poza tym można szukać dofinansowania do internacjonalizacji, rozwoju kompetencji i rozwijania cyfryzacji.

Dobrym rozwiązaniem może być tu np. wsparcie z konkursu ścieżki SMART, czyli najważniejszego konkursu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Małe i średnie przedsiębiorstwa we wniosku o dofinansowanie obowiązkowo muszą wskazać co najmniej jeden z dwóch rodzajów modułów, tj. prowadzenie prac badawczo-rozwojowych (moduł B+R) albo wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych (moduł wdrożenie innowacji). W przypadku dużych przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie musi zawierać działania polegające na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych (moduł B+R). Poza tym w ramach SMART przedsiębiorca może sfinansować i wybrać dowolną liczbę modułów fakultatywnych, tj.: infrastruktura B+R, zazielenienie przedsiębiorstw, cyfryzacja, internacjonalizacja i kompetencje.

Aby przyśpieszyć zazielenienie przedsiębiorstw i ekologiczne przemiany firm, ruszył Kredyt ekologiczny. Nabór wniosków trwa od 25.04 do 25.07.2024 r. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć przez generator wniosków na bgk.pl po wcześniejszym uzyskaniu promesy udzielenia kredytu od banku lub zawarciu warunkowej umowy kredytowej. Kredyt ekologiczny to dotacja bezzwrotna, którą można przeznaczyć na zwiększenie efektywności energetycznej swojej firmy. W ramach kredytu ekologicznego dofinansowanie stanowi refundację części kapitałowej kredytu ekologicznego przeznaczonego na pokrycie kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta na realizację inwestycji. Dofinansowanie można wykorzystać na nabycie środków trwałych, robót i materiałów budowlanych albo wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej. Kredyt ekologiczny można przeznaczyć na raty z tytułu umowy leasingu, studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związane z realizowanym projektem. Najważniejsze, aby wynikiem inwestycji było zwiększenie energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie.

Dofinansowany z Funduszy Europejskich statek STOLEM II, źródło: MFiPR

Fot. Dofinansowany z Funduszy Europejskich statek STOLEM II, źródło: MFiPR

Fundusze Europejskie pozwalają wprowadzić innowacje

Wiele firm postawiło na rozwój i otrzymało dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Pieniądze pozwoliły wprowadzić innowacje, rozwinąć biznesy i ulepszać polską gospodarkę.

Z dofinansowania skorzystał między innymi właściciel przystani i wypożyczalni jachtów „U Grzegorza”. Statek STOLEM II to pierwsza w Polsce w pełni ekologiczna jednostka pływająca o masie 25 ton. Na pokład może zabrać 60 pasażerów. Ma napęd zasilany energią z ogniw fotoelektrycznych oraz nowoczesną technologię magazynowania energii. Łódź charakteryzuje się też znacznie lepszymi parametrami technicznymi w porównaniu do łodzi napędzanych tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Statek powstał dzięki Funduszom Europejskim i projektowi „Zeroemisyjny motorowy transport wodny śródlądowy”, finansowanemu z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Z Funduszy Europejskich korzystają także duże przedsiębiorstwa takie jak PKN ORLEN S.A. Ze środków unijnych firma finansowała badania dotyczące opracowania technologii procesu współuwodornienia frakcji napędowych z olejami roślinnymi. Była ta odpowiedź na jeden z celów strategicznych polityki energetycznej Unii Europejskiej, którym jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw. W ramach projektu PKN ORLEN S.A. przeprowadził we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej szereg badań laboratoryjnych, aby dobrać surowiec i określić optymalne warunki procesowe. Wszystko to w ramach działania „Sektorowe programy B+R” w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój.

Również z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (lecz tym razem działania „Bony na innowacje dla MŚP”) skorzystał konstruktor szybowca SZD-56-2 Diana 2. Dzięki środkom unijnym i pracom B+R jego samolot zyskał zintegrowany elektryczny zespół napędowy. Efektem ukończenia projektu była innowacja produktowa w postaci szybowca wyczynowego wyposażonego w napęd. Znacząco zwiększono też bezpieczeństwo użytkowania przez zastosowanie napędu pomocniczego. Zmiany te pozwalają przekonać coraz większą grupę klientów do zakupu szybowców.

Punkty informacyjne

Taką pomoc oferują Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich, które można znaleźć w całym kraju. Punkty to miejsca, gdzie konsultanci udzielają szczegółowych informacji na temat Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Co najważniejsze, konsultacje w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich są bezpłatne. Każdy może dowiedzieć się, jakie korzystne rozwiązania zaproponują specjaliści ds. Funduszy Europejskich.

Doświadczeni konsultanci mogą przeprowadzić analizę potrzeb i potencjału firmy. Z konsultantem można skontaktować się także telefonicznie. Warto pamiętać, że wizyta w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich nie oznacza konieczności złożenia wniosku o dofinansowanie. Dzięki kontaktowi z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich można uzyskać najistotniejsze informacje, poznać konkretne formy pomocy finansowej dla firmy, sprawdzić warunki i ograniczenia. Dzięki zdobytej wiedzy uda się zdobyć dofinansowanie bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów.

Rozmowa przy stole . Fot. zinkevych – Adobe Stock

Fot. zinkevych – Adobe Stock

Innopoint

Dzięki usłudze Innopoint, nie trzeba też tracić swojego czasu na wstępne konsultacje. Na stronie internetowej feng.gov.pl można wypełnić ankietę potrzeb przedsiębiorcy. Ankieta ta pozwoli dopasować odpowiednią pomoc dla firmy w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. Dopasowanie nastąpi na podstawie określonego przez system profilu przedsiębiorcy. Informacja zwrotna trafi na adres e-mail wskazany przez osobę szukającą informacji.

W systemie obsługi Innopoint działa infolinia, gdzie specjaliści z zakresu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki udzielają dodatkowych wyjaśnień. Jednak to nie wszystko, bo można także wspomóc się nowoczesną technologią i porozmawiać z wirtualnym asystentem. Na osoby szukające wiedzy o ofercie FENG czeka chatbot i voicebot. Wszystkie informacje o usłudze można znaleźć na stronie nowoczesnagospodarka.gov.pl.