Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje o wynikach oceny spełnienia kryteriów przez projekty złożone w ramach pierwszego naboru wniosków do „Ścieżki SMART” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Działanie ma na celu zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.
Wnioski w ramach pierwszego naboru do „Ścieżki SMART” były przyjmowane od 21 lutego do 9 maja 2023 r. O dofinansowanie mogli ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Złożone w naborze projekty zostały ocenione merytorycznie przez ekspertów zewnętrznych zgodnie z kryteriami wyboru projektów. 198 projektów otrzymało ocenę pozytywną.
Pozytywna ocena projektu nie jest równoznaczna z zawarciem umowy i udzieleniem dofinansowania.
Po zakończeniu procesu oceny projektów, PARP rozpoczęła obecnie czynności weryfikacyjne związane z udzielaniem dofinansowania dla projektów ocenionych pozytywnie.
Zawarcie umowy o dofinansowanie będzie możliwe po potwierdzeniu spełnienia przesłanek określonych w § 9 Regulaminu wyboru projektów.
Weryfikacji podlega m.in. status MŚP, w tym kwestie powiązań osobowych i kapitałowych, przesłanki wykluczenia z możliwości otrzymania finansowania wynikające z przepisów, kwestie karalności i zaległości w należnościach publicznoprawnych, przesłanki wykluczenia w związku z sankcjami dotyczącymi wojny w Ukrainie, sytuacja finansowa, objęcie obowiązkiem zwrotu pomocy publicznej.
Zgodnie z art. 61 ust. 8 ustawy wdrożeniowej, jeżeli PARP przed zawarciem umowy o dofinansowanie poweźmie wiedzę o okolicznościach mogących mieć negatywny wpływ na wynik oceny projektu - projekt zostanie skierowany do ponownej oceny w stosownym zakresie.
Dofinansowaniem mogą zostać objęte wyłącznie projekty, które:
1) zostały pozytywnie ocenione przez ekspertów zgodnie z kryteriami wyboru projektów oraz
2) spełniają w zakresie projektów i wnioskodawców przesłanki zawarcia umowy o dofinansowanie określone w Regulaminie wyboru projektów, co potwierdza weryfikacja dokonana przez PARP.
PARP nie udzieli dofinansowania w przypadku braku spełnienia przesłanek określonych w § 9 Regulaminu wyboru projektów. W szczególności, PARP nie może zawrzeć umowy o dofinansowanie w przypadkach, o których mowa w art. 61 ust. 3 i 8 ustawy wdrożeniowej oraz w art. 6b ust. 3 ustawy o utworzeniu PARP. Ponadto PARP może odmówić zawarcia umowy o dofinansowanie w przypadkach, o których mowa w art. 6b ust. 4 – 4b ustawy o utworzeniu PARP.
Listy projektów
Listy projektów ocenionych pozytywnie i negatywnie znajdują się w zakładce "Wyniki i archiwum". Każdy wnioskodawca będzie mógł sprawdzić aktualny status swojego wniosku logując się do Lokalnego Systemu Informatycznego (LSI).
Niezwłocznie po publikacji informacji o wynikach oceny projektów, PARP przystąpi do wysyłania pism informujących o wyniku oceny. Każdy wnioskodawca otrzyma indywidualną korespondencję drogą pisemną na adres korespondencyjny wskazany we wniosku o dofinansowanie albo elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP (jeżeli wnioskodawca wskazał we wniosku o dofinansowanie adres skrzynki e-PUAP). W przypadku wniosków ocenionych pozytywnie PARP wezwie do dostarczenia dokumentów niezbędnych do dalszej weryfikacji.
Wnioskodawcy, których projekty otrzymały negatywną ocenę mają prawo do złożenia protestu zgodnie z § 8 Regulaminu wyboru projektów w ciągu 14 dni od dnia doręczenia pisma o negatywnym wyniku oceny projektu.
Ścieżka SMART – trwające nabory
„Ścieżka SMART” to wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw opierające swój rozwój na prowadzeniu prac B+R lub ich wdrażanie. Wprowadzane rozwiązania wynikające z prac B+R muszą stanowić nowość w skali krajowej.
Projekty obowiązkowo powinny obejmować co najmniej jeden z modułów: B+R lub wdrożenie innowacji. Pozostałe moduły tj. infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, kompetencje oraz internacjonalizacja mają charakter fakultatywny.
Obecnie przyjmowane są wnioski w dwóch naborach: „Ścieżka SMART 2 nabór” oraz "Ścieżka SMART – nabór tematyczny Dostępność". W naborze tematycznym „Dostępność” przedmiotem każdego z modułów realizowanych w ramach projektu musi być rozwiązanie problemów osób ze szczególnymi potrzebami, istotnie przyczyniające się do zwiększenia dostępności. Chodzi o zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub zaspokojenie szczególnych potrzeb tych osób. Budżet w tym konkursie to 220 mln zł, zaś w „Ścieżce SMART 2 nabór” – 890 mln zł.